Поруч із нами ростуть незвичайні діти, їх називають «дітьми дощу»: вони грають з предметами не так, як більшість, вони радіють іншому. Для них не існує норм і правил, звичних для нас, їм незрозуміло і нецікаво те, що роблять звичайні дівчатка та хлопчики. У них свій, закритий для сторонніх світ, але їм дуже потрібна наша допомога, підтримка і розуміння.
Аутизм зустрічається в країнах усього світу незалежно від расової приналежності, етнічної групи і соціального середовища. У переважній більшості досліджень аутизм розуміється не як захворювання із звичайною для цієї категорії явищ етіологією, а як синдром, який описується як поєднання атипових поведінкових характеристик.
Дитячий аутизм - це особливе порушення психічного розвитку. Найбільш яскравим його проявом є порушення розвитку соціальної взаємодії, комунікації з іншими людьми, що не може бути пояснено просто зниженим рівнем когнітивного розвитку дитини. Інша характерна особливість - стереотипність в поведінці, що виявляється у прагненні зберегти постійні звичні умови життя, опорі найменшим спробам змінити що-небудь в навколишньому, у власних стереотипних інтересах і стереотипних діях дитини, в пристрасті його до одних і тих же об'єктів.
Вибір навчального середовища для дитини з РАС є одним з найважчих питань для батьків та фахівців – від нього значною мірою залежатиме розвиток дитини, її майбутнє. Але на це питання, так само, як і на інші, немає однозначних відповідей чи «найкращих варіантів» – існує спектр можливостей, кожна з яких має свої переваги та недоліки. Вибір оптимального навчального середовища великою мірою залежатиме як від тих можливостей, які створені в суспільстві, так і від індивідуальних особливостей дитини, рівня її інтелектуального розвитку, важкості вираження симптомів аутизму.
Інклюзивно-ресурсні центри створенні з метою забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, в тому числі у професійно-технічних навчальних закладах, шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини, надання психолого-педагогічної допомоги та забезпечення системного кваліфікованого супроводження. Супровід дітей з ООП забезпечують фахівці центру:
- директор центру (Бабійчук Тетяна Михайлівна);
- вчитель-логопед (Вишневська Наталія Мирославівна);
- вчитель-реабілітолог (Ворко Віктор Ігорович);
вчителі-дефектологи:
- олігофренопедагог (Лашко Галина Володимирівна);
- тифлопедагог (Федінчук Орислава Петрівна);
- практичний психолог (Гарматій Галина Ярославівна).
Основними завданнями центру є:
1. Проведення комплексної оцінки з метою визначення особливих освітніх потреб дитини;
2. Надання психолого-педагогічної допомоги дітям, які навчаються в умовах інклюзивного навчання або не охоплені дошкільною освітою.
Батьки повинні пам'ятати, що діти з аутизмом - це «особливі» діти, і не чекати, що зміни з'являться дуже швидко, перші результати можуть бути помічені через місяць, а то й через рік. Тому, чим раніше буде надана дитині допомога, тим більше шансів на успіх.
Аутизм - це не вирок, це всього лише діагноз, своєчасне визначення якого в більшості випадків допомагає вчасно розпочати процеси реабілітації і адаптації.
Якщо батьків щось насторожує в поведінці дітей, необхідно звернутися за допомогою до фахівців, які дадуть відповідні рекомендації і при необхідності визначать умови виховання та навчання дитини, щоб допомогти їй адаптуватися в суспільстві. Працюючи з аутичними дітьми, спеціалісти та батьки спільними зусиллями можуть розвинути їх уяву, навчити ефективним способам спілкування з однолітками, а значить, і адаптувати дитину до умов навколишнього світу.
Comentarios