top of page
Поиск

Всесвітній день азбуки Брайля



У грудні 2019 року Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення щороку 4 січня відзначати Всесвітній день азбуки Брайля з метою підвищення обізнаності про значення азбуки для реалізації прав людини (сліпих і слабозорих людей). А також є нагадуванням, що серед нас живуть люди, які потребують особливої турботи, уваги та підтримки. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, у світі близько 1 млрд людей мають порушення зору, з низ понад 10 млн повністю незрячі, ще 130 млн мають дуже слабкий зір.

Всесвітній день азбуки Брайля є нагадуванням, що серед нас живуть люди, які потребують особливої турботи, уваги та підтримки. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, у світі близько 1 млрд людей мають порушення зору, з них понад 10 млн повністю незрячі, ще 130 млн мають дуже слабкий зір.

Шрифт Брайля - це унікальна азбука, яку назвали на честь її винахідника Луї Брайля. Вона являє собою тактильне поєднання графічних символів за допомогою 6 точок, що дає змогу передавати букви, цифри, музичні, математичні та наукові знаки.

Шрифт Брайля це унікальна азбука, яку назвали на честь її винахідника – французького тифлопедагога Луї Брайля. Вона являє собою тактильне поєднання графічних символів за допомогою 6 точок, що дає змогу передавати букви, цифри, музичні, математичні та наукові знаки. Рельєфно-крапковий шрифт Брайля досі є основним шрифтом, який використовується незрячими у всьому світі.

Однією з особливостей винаходу є те, що процес читання здійснюється по опуклим точкам, які проколювати треба зі зворотнього боку аркуша (справа наліво), а вже читання відбувається стандартно – зліва направо. При читанні точки нумеруються по стовпцях зверху вниз. Відповідно при записі вони йдуть в зворотньому порядку.

Цікаво, що на основі шрифту Брайля можна досягти швидкості читання 150 слів за хвилину, що становить приблизно половину швидкості читання зрячих.

Зараз система французького тифлопедагога пристосована для різних мов – навіть китайської.

Забезпечення рівності в правах відіграє для людей з обмеженими можливостями величезну роль, а азбука Брайля в цьому напрямку стала одним з найважливіших винаходів і інструментів, що дозволяють реалізовувати людям з порушеннями зору право на комунікацію, свободу вираження своїх думок і поглядів, переконань, а також доступ до надбань світової культури та наукової спадщини.

У грудні 2019 року у Києві неподалік станції метро «Дарниця» встановили перший і єдиний в Україні пам’ятник незрячій людині. Атр-об’єкт являє собою людину із заплющеними очима та палицею у руці, яка ніби йде тактильною доріжкою. Шрифтом Брайля на грудях статуї написано: «Дивлюся серцем».

Для мільйонів незрячих людей шрифт Брайля є засобом спілкування. Окрім того, він відіграє визначальну роль у їхній освіті, доступі до інформації, реалізації права на свободу висловлювання поглядів і переконань.

1 просмотр

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page